Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ Hardhat Emblems
Hardhat Emblems are marking films ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
| Diameter (English) | 2 in. |
|---|---|
| Gloss | 60 Gardner Units |
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Diameter (Metric) | 5 cm |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ DOT Vehicle Placards: 1.6 EXPLOSIVE N 1
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | 1.6 EXPLOSIVE N 1 |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2K
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2K |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2L
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2L |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.1B
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1B |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Write-on Inspection Labels
Write-on Inspection Labels from Brady™ provide easy identification for calibration, testing, and repair of tools and equipment.
| Tensile Strength | 20 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 1.5 in. |
| Life Span | 1 Year |
| Quantity | 364/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | Inkjet and laser printers |
| Thickness (English) | 0.0034 in. |
| Temperature Range (English) | -4°F to 194°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4E
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4E |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Bel-Art™ Radiation Dots
Stick-on dots adhere to plastics and glass to identify high temperature labware
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Poison Picto w/Blank Box) 2
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | Poison pictogram with blank box, 2 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Hazardous Materials Labels
Hazardous Materials Labels are black-on-yellow vinyl labels that provide workers with all of the chemical information they will need for hazardous materials they may encounter.
| Width (English) | 4.5 in. |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Color | Black,Yellow |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Hazardous waste material labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 6 Gardner Units |
| Format | Label |
| Thickness (English) | 0.005 in. |
| Temperature Range (English) | -50 to 176°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -46°C to 80°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
| Height (English) | 3.5 in. |
Therapak™ Exempt Animal Specimen Labels
Complies with IATA regulations for shipping veterinary specimens